Alergia – co musisz o niej wiedzieć?

10 maj 2016 przez

W okresie wiosenno-letnim atakuje nas najwięcej alergii. Ale czy wiecie czym właściwie jest ta choroba? Alergia to nic innego jak reakcja układu immunologicznego na alergeny, które mogą nas otaczać każdego dnia. Tylko raz są delikatniejsze i nie odczuwamy tego, innym razem atakują z dużą mocą, stąd łzawienie, katar i inne dolegliwości..

2473229-alergia-dziecko-pylki-900-668

Skoro już wiemy, że alergia to czynniki zewnętrzne, które nas atakują, warto przyjrzeć się dokładniej, jakie istnieją alergie…

  • pokarmowa, która najczęściej objawia się wymiotami, nudnościami, wysypką, a niekiedy nawet dusznościami. Uznaje się, że najczęściej uczulają orzechy, czekolada, truskawki, cytrusy czy.. wszechobecny gluten!
  • na pyłki - najczęściej wiosną i latem się objawia. Sprawdź może kalendarz pyleń, aby przekonać się czy Twój katar nie jest reakcją na jakąś roślinę?
  • alergie skórne - przy kontakcie z alergenem. Może to być metal, rodzaj materiału, a nawet proszek do prania! Często też kosmetyki potrafią uczulać, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić.
  • na jad owadów, chyba spotkałeś się chociaż raz w życiu z kimś, kto jest uczulony na jad pszczół i ucieka od nich, jak tylko się zbliżają? Nie bez powodu, przy ostrej reakcji może dojść do szoku anafilaktycznego i śmierci..

Jak objawia się alergia? Przyjmuje ona różną postać, od kataru, kaszlu, łzawienia oczu, wymiotów, wysypki czy ogólnego rozdrażnienia. Dlatego jeżeli podejrzewasz u siebie ten stan, udaj się na testy, aby mieć jednoznaczną odpowiedź!

Ostatnie Wpisy

Tags